logo filmowyreklamowy

CENA USŁUGI FILMOWEJ

Twoja firma rozwija się dynamicznie, wprowadzasz nowe produkty i rozwiązania mające na celu zapewnienie progresu, zastanawiasz się co jeszcze musisz zrobić aby te rozwiązania przełożyły się na większą sprzedaż czy rozpoznawalność marki. W takich sytuacjach trzeba zastanowić się nad marketingiem, a dokładniej jedną z jego składowych jakim jest wideomarketing. To właśnie tej dziedzinie poświęcony będzie ten artykuł, oraz wszystkiemu temu co pomoże nam oszacować koszty produkcji filmowej, skrojonej do naszych potrzeb.

Zdjecie filmów reklamowych

Składowe kosztów produkcji filmowej

Na finalny koszt spotu filmowego składa się wiele elementów takich jak stopień skomplikowania fabuły filmu, ilość zatrudnionych aktorów, dodatkowych statystów, modeli oraz wielkości ekipy filmowej, potrzebnej do realizacji. Sam czynnik ludzki to jednak nie wszystko, ponieważ wycenić trzeba również dostępne lokacje i ich rodzaj, stopień aranżacji scenografii oraz potrzebnych dodatków. Mam tu na myśli miejsca, potrzebne zgody, koszty wypożyczenia wyposażenia naszego planu filmowego w potrzebne elementy. Nadszedł czas na na wspomnienie o czynniku technicznym spotu promocyjnego. Jakość nagrania, jego długość, czas realizacji filmu oraz stopień skomplikowania ujęć to czynnik również determinujący finalną cenę. Postprodukcja, oprawa graficzna oraz efekty specjalne to dodatkowe wartości, które trzeba uwzględnić w naszym budżecie.

Spot reklamowy – fabuła, aktorzy, miejsca

Fabuła produkcji filmowej

Stopień skomplikowania naszego filmu zwykle wiąże się z potrzebą nagrań w kilku lokalizacjach, oraz zatrudnienia aktorów w większej ilości niż założylibyśmy przy fabule nie tak rozbudowanej. Przygotowania do nagrań zajmują wtedy również więcej czasu, wymagają więcej osób zatrudnionych przy produkcji, przeprowadzanie castingów, szukanie odpowiednich lokacji do nagrań, planowanie ujęć, scenografii, zakup rekwizytów również muszą powiększyć nasz koszt. Załóżmy więc, że mamy już swój pomysł na to co ma zawierać nasz spot reklamowy i wiemy czego oczekujemy od niego, gdzie ma trafić i do kogo dotrzeć. Potrzeba nam stworzyć scenariusz, ułożyć dialogi, stworzyć ewentualny storyboard przedstawiający chociaż główne sceny i kadry. Na tym etapie produkcji wiele możemy ułożyć sami, np. ułożyć wstępny scenariusz czy zapewnienie lokalizacji, a firma zajmująca się produkcją spotu pomoże nam przenieść pomysły na ekran oraz ewentualnie doradzi co zrobić by wyszło to dobrze i tak jak chcemy.

Filmy reklamowe

Aktorstwo

Większa liczba występujących w Waszej produkcji aktorów to większe koszty, ale to nie tylko koszty wynagrodzenia, lecz również makijażu, ubrania, stylizacji, czy choćby zrobienia castingu. Wynagrodzenia mogą tu być zróżnicowane w zależności od stopnia zaangażowania danej osoby w projekt filmowy oraz roli jaką ma on w nim wykonać. Praca statysty w filmie reklamowym jest stosunkowo najtańsza i możemy spodziewać się kosztów rzędu kilkuset złotych, praca modela to już kwoty od tysiąca w górę, a profesjonalnego aktora nawet kilku tysięcy.

Lokalizacje nagrań

To gdzie będziemy kręcić nasz film ma wpływ na cenę. Istnieją darmowe lokalizacje, gdzie nie potrzebujemy zgód i pozwoleń, takich jak miasta, parki, lasy. Wyjątkiem od tej reguły są duże plany filmowe, gdzie musimy posiadać stosowne pozwolenie. Istnieją lokacje prywatne jak domy, apartamenty, lokale usługowe czy biurowe. Koszty zaczynają się od kilkuset złotych za dzień zdjęciowy do kilku tysięcy.

Pola eksploatacji i długość spotu promocyjnego

To gdzie będziemy wyświetlać nasz film reklamowy ma wpływ na cenę jego produkcji. Wyższe stawki za lektora, aktorów czy potrzebnych licencji muzycznych to normalna praktyka przy tego typu produkcji. Długość filmu to również większe koszty, więcej pracy przy postprodukcji i realizacji nagrań.

Grafika i animacja 2D 3D

Dobra produkcja to taka, która jest czytelna i zrozumiała dla odbiorcy, warto więc wtedy zastanowić się czy nie uatrakcyjnić naszego spotu reklamowego w przyjazne w odbiorze napisy, animacje spotu, infografiki. Zasada w tym wypadku jest prosta. Im więcej i bardziej ruchomo tym drożej.

produkcja filmowa

Zobacz także artykuły wybrane dla Ciebie

Podobny artykuł na naszej stronie
Kolejny Podobny artykuł na naszej stronie
Nastepny artykuł na naszej stronie

Nasi klienci